تبلیغات
آلاء - او مرا امر کرد او مرا نهی کرد
سه شنبه 8 خرداد 1386  11:05 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: شریعت ،

گفتند برا درمان مریضیت باید شراب بخوری ، اومد پیش امام ؛

- طبیبی ماهر برای رفع بیماری مرا به خوردن نبیذ(نوعی شراب) امر کرده اما من چون کراهت شما را از این امر میدانستم دست نگه داشتم ، آیا جایز است به این دستور عمل كنم ؟
- چه چیز مانع شد تو را كه از آن نخوری ؟
- من در دینم خود قلاّده طاعت شما را بگردنم انداخته ام (مقلّد شما هستم) تا روز قیامت بگویم جعفر بن محمد (علیه السلام) مرا امر کرد و مرا نهی كرد.
- هرگز حتى اجازه نوشیدن یك قطره از شراب را به تو نمی‏دهم ،
زیرا پشیمان خواهى شد از خوردن آن ، وقتى كه جانت به اینجا برسد
پشیمان خواهى شد از خوردن آن ، وقتى كه جانت به اینجا برسد
پشیمان خواهى شد از خوردن آن ، وقتى كه جانت به اینجا برسد (و اشاره به حنجره و گلوى مبارك نمود)

حالا اگه به من و شما روز قیامت بگن چرا این کار رو کردی یا فلان کار رو نکردی چی میگیم ؟ امام و جلودار ما کیه ؟ واقعا خوبه یه کم بیشتر فکر کنیم ، نه ؟

در زمان غیبت هم اینگونه سوالات میتونه باشه ، و البته جوابای فقهای دین هم هست ، برای نمونه :

سوال : چرا در زمان غیبت اسم اصلی امام عصر را م ح م د می نویسند؟ دلیل این كار چیست
جواب : در بعضی روایات نهی شده ولی ما معتقدیم آن نهی زمان ما را شامل نمی شود.
سوال : میخواستم بدانم یک جوان چگونه میتواند امام زمان را زیارت کند؟
جواب : در زمان غیبت امام زمان(عج الله فرجه) وظیفه ی ما تلاش برای زیارت ایشان نیست، آنچه مكلف به انجام آن هستیم پیروی از دستورات قرآن و ائمه معصومین(علیهم السلام) می باشد كه اگر در این راه ثابت قدم باشیم ممكن است توفیق زیارت ایشان هم نصیب بشود.
سوال : اكر از كسی سی دی بگیرم و در ان چیزهای فاسد و گناه آلود بود وظیفه ما چیست؟اكر ان را به صاحبش ندهیم و سی دی را خراب كنیم خیانت در امانت نیست؟
جواب : در صورتیكه سی دی فاسدی باشد مالیت ندارد و تخریب آن خیانت نیست و اگر مفسده ای حاصل می شود از آن خودداری كنید.
سوال : در بعضی از موارد كه كرایه ماشین مشخص است و راننده ای تقاضای پول بیشتری میكند و اگر ندهیم می گوید راضی نیستم در این موارد ما چه بكنیم؟ پول بیشتر بدهیم یا كرایه معمول را؟
جواب : كرایه معمول كافی است بیش از آن حق ندارد.
سوال : در مورد صله ارحام با اقوامی که چندان از میهمان خوششان نمی آید و یا کسانی که اهل نماز نیستند یا کسانی که به احتمال خیلی زیاد اهل خمس نیستند ویا کسانی که زیاد در امور حلال و حرام دقت نمی کنند چگونه است؟ و آیا استفاده کردن از مال ایشان اشکالی دارد؟ و حال اگر یکی از این افراد برادرانسان باشد چطور؟
جواب : مجاز هستید با چنین اقوامی رفت و آمد كنید و در اموالشان تصرف نمائید و خمس آن چه را تصرف می كنید به سید نیازمندی بپردازید ولی چنانچه قطع رابطه سبب نهی از منكر شود این كار موقتاً لازم است.

موارد بالا پرسش و پاسخهایی بود از آقای مکارم شیرازی که در سایت ایشون قابل دسترسیه.

از اینکه بدلیل امتحانات دیر به دیر به روز خواهد شد پیشاپیش از دوستانی که صداشون دراومده بود! معذرت میخوایم ، البته خبرنامه هست و میتونین ایمیلتون رو وارد کنین تا از بروز شدن بلاگ مطلع شین!

   


نظرات()