جمعه 20 مهر 1386  05:10 ق.ظ    ویرایش: جمعه 20 مهر 1386 07:10 ق.ظ
نوع مطلب: کامپیوتر و مبایل ،

یه چند وقتیه مرسوم شده ، این قبیله وبلاگ نویسا ! از تجربیات خودشون میگن ، ما نیز برآنیم که در این باب سخن برانیم!

1- استفاده از رنگ و فونت مناسب

معمولا کتاب با متن دو رنگ رو به یه کتاب با متن تک رنگ ترجیح میدن (مخصوصا اونا که تو کار انگلیسی یا عربی هستن)
یا کتابی که تیتر و مطالب مهم و نقل قولها و .... با فونت های متمایز باشه رو به کتابی که فونتهاش یکدسته.
خب حالا هم توی وبلاگتون میتونین از این امکانات رایگان! استفاده کنین ، مثلا اگه زمینه بلاگتون مثل این وبلاگ روشنه ، استفاده رنگهای سرمه ای و قهوه ای و قرمز و خاکستری و ... برا رنگ متن و تاهوما و آریال و ترادشینال عربیک و ... (که همراه ویندوز نصب میشوند) برا فونت بخشهای خاص یا مهم ، متنتان را از یکنواختی بیرون بیاورید.
بالاخره هر رنگی اثر روانی خاص خودش رو هم دار ، بد نیست اینجا رو برای شروع روانشناسی رنگ وب ، ببینید.
ضمنا میزان درشتی متن هم مهمه ، نه اونقد ریز که چشم کاربر خسته بشه و دو خطش رو بخونه و نه اونقد درشت که 4~5 خط رو مانیتور خوانندگان بلاگتون دیده بشه.(البته مورد اخیر برا درآوردن چشم مناسبه!) هر چند با استفاده از برخی اسکریپت ها مثل این میتوانید به خواننده ، امکان انتخاب سایز فونت رو بدید.

2- استفاده از تصویر متناسب

اگر وبلاگتون متن خالی نباشه بهتره ، و رغبت بیشتری در «بینندگان» برای «خوانندگان» شدن ! ایجاد میکنه.
اگر عکس مناسب ندارین میتونین برا عکس عادی از بخش تصویر گوگل و اگه عکس با کیفیت بالا میخواهید از فلیکر استفاده کنید.
البته در هر صورت توصیه میکنم حجم عکسهای یه مطلبتون کمتر از 100 کیلو باشه تا باعث کندی بارگذاری صفحه برای کاربران دیالاپی (اکثر ایران) نشه.

3- سبک بودن وبلاگ

حجم داده متن هر چقدر هم زیاد باشه ، قابل مقایسه با عکس و موزیک بلاگ و ... نیست ، در مورد عکس در مورد قبل عرض شد اما موزیک ، ببینید برادر و خواهر گرامی! شاید همه نخواهند بعد از ورود به وبلاگ شما برقصند!!! بعد هم وقتی چند تا بلاگ بازه و همه دارن یه موزیک پخش میکنن من با کدوم باید برقصم و اگر هم مذهبی باشه ، به کدوم باید گوش بدم ؟

اگر میخواهید از یک فایل صوتی به عنوان موسیقی در کنار بلاگ استفاده کنید توصیه میکنم که در حالت پیش فرض متوقف باشه بعد اگر کاربر خواست ، روی دکمه «پخش» کلیک کنه.
(البته میدونم که این مورد زیاد تقصیر صاحب وبلاگ نیست بلکه برخی سرویسهای وبلاگ مثل پارسی بلاگ نیز در این زمینه مقصرند.)
همچنین برای سبک تر شدن قالب ، از افزودن بیش از حد لوگوی دوستان! به قالبتون خودداری کنین ، دیر بالا اومدن برخی وبلاگها به این دلیل گاهی اونقد طول میکشه که کاربر پشیمون شده و عطایش را به لقایش میبخشد و Ctrl+W را میزند!

4- استارت اساسی و غافلگیر کننده !!!

فکر میکنید کاربران بطور متوسط چقدر وقت توی وبلاگ شما صرف میکنن ؟ 5 دقیقه ؟ بیشتر ؟ نه بابا خیلی خوش خیالین !
محبوبترین وبلاگهای دنیا رو که آمار گرفتن دیدن این زمان زیر دو دقیقه ست ، همین وبلاگ آلاء که الان دارید میخونینش ، یه بار یه اسکریپت گذاشتم ببینم چقدر کاربرا توش وقت صرف میکنن ، مقدارش زیر 80 ثانیه بود ، خلاصه اینکه
ملت هم بیکار نیستند و هم حوصله ندارن ، خصوصا ملت اینترنت باز !
لذا توصیه اساتید روانشناسی وب اینه که یه جوری استارت بزنین و شروع کنین که خواننده غافلگیر بشه و علاقه مند به پیگیری مطلب. (این استارت شامل تیتر و چند خط اول مطلبتونه)

5- وبلاگ گروهی

خنده ام میگیره از اوناییکه یه تنه!!! میرن 10~20 تا وبلاگ میزنن ، مثل این می مونه که یه نفر بره 20 تا زن بگیره (4+16!!!) خوب عزیز من اگه نمیرسی هفته ای یه مطلب هم بنویسی ، چرا میری 20 تا وبلاگ میزنی ؟
(البته من باب ادخال السرور خوبه! مثلا مدیر یکی از سیستمهای وبلاگ دیروز با خوشحالی اعلام فرمودن که تعداد وبلاگهای سیستم ما از یک میلیون گذشت!)
تازه من به وبلاگ فردی برای افراد غیر بیکار! هم معتقد نیستم ، چون این طور وبلاگها بیش از یه ماه ملت رو سر کار میزاره.
(حداقل اگه اکثر وبگردان گرامی! میدونستن RSS چیه ، خوب بود و این انتقاد اخیر وارد نبود.)
خلاصه اینکه وقتی چهار تا رفیق خیلی افکار و اهدافشون به هم میخوره ، چرا اینقدر در وبلاگ هم کامنت میذارن و قربون صدقه هم میرن ، خب برین یه وبلاگ بزنین ، هم کارتون سبک تر میشه و هم بازدید کننده ها میره بالا (بدلیل جمع شدن مخاطبان در یک بلاگ و همچنین افزایش امکان ورود به وبلاگ شما از طریق موتورهای جستجو) و ...

6- توجه به جذب بازدید کننده

افرادی که وبلاگ مینویسن طبعا مایلا که مطالبشون خونده بشه ، هر چی هم بیشتر بهتر.
خب بعضیها با دستکاری قالب وبلاگ و یا اسکریپتهای خاص و ...!!! آمار وبلاگشونو بطور مجازی میبرن بالا ، حالا به هر حال جوانست و جویای نام !
نظر دادن و شاخه گل برا هم گذاشتن ، عضو کردن اجباری تمام ایمیلهایی که دسترسی دارین در خبرنامه و ... هم روشهایی معمول هستن که همه بلدن اما روشهای معقولی که تجربه کردم رو هم میگم خدمتتون :
توجه به روشهای ورود به بلاگ شما مهمه ، اگر از یک آمار گیر مثل وبگذر یا پرشین استات برای سایتتان استفاده کنین ، یکی از مهمترین فوایدش ، معلوم شدن روش ورود خوانندگان به وبلاگ شماست.
شما میتونین بفهمین چند درصد بینندگان شما از طریق « تایپ مستقیم آدرس » بلاگتون وارد میشن و چند درصد از طریق « سایتهای دیگر و خصوصا موتورهای جستجو »

چیزی که تجربه به من گفته اینه که درصد کمتری با تایپ مستقیم وارد یه وبلاگ میشن ، شما سمت راست همین وبلاگو ببینین ، برخی از لینکها در طی این چند ماه بیش از 1000 بار رُوش کلیک شده ، خب شما حساب کنید دیگه اگه به یک بلاگ مثل خرقه پشمینه حد اقل صد تا بلاگ مثل بنده لینک بدن ، چقدر عالی میشه !

موتورهای جستجو هم هرگز نباید ازشون غافل شد ، اولا اینکه بعد از زدن حداقل دو پست ، اسم وبلاگتون رو دستی در گوگل و یاهو و msn ثبت کنین :

http://www.google.com/addurl/?continue=/addurl

http://submit.search.yahoo.com/free/request

http://beta.search.msn.com/docs/submit.aspx

ثانیا به رنکینگ و امتیاز سایتتون توجه کنین و سعی کنین ببرینش بالا ، برای کسانیکه احیانا نمیدونن رنکینگ چیه عرض میکنم که :

اگه کسی توی مثلا گوگل اومد عبارت «نکاتی برای وبلاگ نویسی موفق تر» رو جستجو کرد و مثلا ده تا وبلاگ همچین مطلبی نوشته باشند ، گوگل بر اساس رنک (Rank) اون ده تا وبلاگ نتیجه ها رو مرتب میکنه.

روشهای بالا بردن رنکینگ زیاده اما 2 روش معمول :

الف) دیگران زیاد بهتون لینک داده باشن. (این برا بالا بردن رنک کل بلاگ)
ب) شما توی یه پُست ، زیاد به لینک به این ور و اون ور بدین (این برا بالابردن رنک اون پُست)

البته قسمت ب هر نوع لینک دادنی میتونه باشه مثل یکی از دوستان که تازه وبلاگشون مسدود شده معمولا در یک پُست چند تا لینک به مطالب دیگه خودشون میدادند. (لینک به خود!)
سایر روشهای تخصصی افزایش RANK به درد شما نمیخوره ! برین سراغ قسمت 7 (خط بعد!)

7- استفاده از اسکریپتهای مناسب

اسکریپت مثل یه ابزار و وسیله ست که برا خونه (همون وبلاگ) مجازی تهیه میکنین.
استفاده بجا و مناسب ، از اسکریتهای سبکی که باعث راحت تر بودن کاربر در محیط بلاگ شما میشه ، خوبه ، اما استفاده نابجا و یه سری بچه بازیها برای گفتن «انا رجل! ما اقدر علی الاستعمال السکربت مع الاخذ النسخة و لصقه!!!» (=کپی پیست کدها!) درست نیست ، یک تیکه از حرفهای اعتراضی مدیر بلاگفا :
«شما شاهکارید! جدی میگویم! وقتی وارد وبلاگتان می شوم پنجره ای باز شده با نمایش پیامی به من خوش آمد می گوید و بعد پنجره وقت بخیر باز میشوند گاهی هم اسم پرسیده می شود تازه وقتی هم میخواهم پنجره مرورگر اینترنت را ببندم پنجره ای باز میشود و پیغام میدهد که "کجا ؟ بودی حالا!"، "خداحافظ عزیز" یا "زود رفتی رفیق وای میستادی چایی دوم" ! تازه وقتی وارد وبلاگتان میشوم از زمین و زمان گل می ریزد و کلی ستاره هم در مرورگر اینترنت به دنبال نشانگر ماوس هستند در ضمن هزار تا نوشته متحرک هم در بالا و پایین و چپ و راست در حال موج زدن هستند! نگفتم شما شاهکارید! معلومه کارتان خیلی درسته و کلی کامپیوتر بلد هستید! اما راستش من فقط!... فقط آمده بودم آخرین مطالب وبلاگت را بخوانم که آنهم با این همه گلریزان در وبلاگت نشد.»
برای مثال میتوانید از اسکریپت تغییر سایز فونت (که در بالا هم لینک دادم) ، نمایش تاریخ شمسی ، نمایش اوقات شرعی ، سایت های آمارگیر (مثل وبگذر یا پرشین استات) استفاده کنین.

سایت اختصاصی « درّ http://dorr.ir » هم که فقط به ارائه اسکریپتهای اسلامی به سه زبان پرداخته و شما با استفاده از آن میتوانید یک حدیث یا آیه از قرآن رو در بالا ، کنار ، یا زیر سایتتون نشون بدین.
نمونه «روزانه یک آیه از قرآن» رو در کنار همین وبلاگ میتونین ببینین.

8- استفاده از سرویس وبلاگ مناسب

تا دلتون بخواد سرویس وبلاگ فارسی داریم ، از میهن بلاگ و بلاگفا و پرشین بلاگ و بلاگ اسکای گرفته تا سرویسهای با کیفیت پایین تر مثل پارسی بلاگ و ریواس بلاگ و ایران بلاگ و جوان بلاگ و سایر ...
دقت کنید که گفتم کیفیت مناسب و این با پیشرفته بودن یه سیستم فرق داره مثلا پارسی بلاگ پیشرفته ست ، حتی زیادی هم پیش رفته! اما سیستمش برا من دست و پاگیر بود ، یه حدیث از امام علی درباب دنیا میزنه اون بالا ، بعد یه تبلیغ یانگوم میاد روش و نصفیش رو میگیره ، فقط اون 70% که اینترنت اکسپلورر برا اینترنت استفاده میکنن میتونن درست وبلاگها رو ببینن و الباقی ملت محرومند از درک صحیح وبلاگها !
مثلا بنده که از فایرفاکس بجای اکپسلورر استفاده میکنم (تقریبا 20 درصد دنیا همینن) برخی وبلاگهای پارسی بلاگ رو نه میتونم درست ببینم و نه بفرض درست دیدن ، میتونم مثل آدم! نظر بدم.

9- هدف وبلاگ نویسی

البته همانطور که مدیر یکی از سرویسهای وبلاگ گفته ، وبلاگ نویسی برای برای جذب یک نفر از جنس مخالف یا کل جنس مخالف ! هدف اکثر وبلاگها به نظر میرسد.
از پارسی بلاگ یه عیب گفتیم اما یه حسن هم که نمیشه ازش صرفنظر کرد ، اینه که این سیستم از اول روی گسترش روابط حسنه تاکید داشت.
مثلا در کنار وبلاگی که به هر فرد میده ، یه محیط orkut مانند هم میده ، که توش میتونین دوستاتون رو اضافه کنین و ... ، اصلا آیکون افراد هم پسرونه دخترونه ست!

10- مراقب محتویات وبلاگ باشین

از لحاظ مادی ، محتویات نامناسب میتونه باعث مسدود شدن وبلاگتون باشه. (جدیدا ، به سایتهای غیر مجاز هم لینک بدید ، جرم ایشون به شما هم سرایت کرده و مسدود میشین)
از لحاظ معنوی هم محتویات نامناسب برای کسانی که به معاد معتقدند آثارش می مونه ، در حدیثی از کتاب «الطریق الی الله» میخوندم که : «سعادتمند و خوشبخت کسی ست که با مرگش گناهانش هم بمیرد.»
خلاصه وبلاگ نویسان ، مخصوصا اوناییکه مذهبی مینویسن و موثر ، بیشتر باید مواظب ما یحتوی! ، باشن.

11- حجم مناسب یک پست

سعی کنید مطلب طولانی ننویسید ، مگر آنکه مطمئن باشید بدلیل جذاب و بدیع بودن ، خونده میشه. (مثل این پست!!!)

12- به نکات 11 گانه بالا توجه کنید !

راستی عیدتون هم مبارک !

اگر در هر مورد از نکات بالا ، ابهامی بود یا روشها و نکات دیگری به ذهنتو میرسه در کامنتها بفرمایید.
سوالی بود در کامنتها بفرمایید ، در خدمتتون هستم.

لینکهای امروز :
گوهر خدمت به امام عصر (مطلبی ادبی و قابل تامل در مورد حضرت حجت) عج الله فرجه

آیت‌الله دکتر بی‌آزار شیرازی: تحقیقات ناسا معجزه شق‌القمر را تأیید می‌كند

درسی از شیطان شناسی : فرازی از دعای 17 صحیفه سجادیه

175 نکته برای استفاده بهتر از اینترنت

حکم استاندار قزوین به زنش : بموجب این حكم شما را بعنوان مشاور استاندار و مدیر كل دفتر امور خانواده و بانوان منصوب می نمایم. امیداست در راستای رسیدن به اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی موفق و موید باشید !!!

شروط و جزئیات ثبت نام زمینهای 99 ساله

عید فطر؛فرصتی برای بازگشت به فطرت

خاطره ای منتشر نشده از بیداری مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی دربرابر ادعاهای عرفانیان مدعی رویت : چرا عده ای اینچنین مساله امام زمان علیه السلام را به بازی گرفته اند؟

   


نظرات()   
یکشنبه 15 مهر 1386  02:10 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: شریعت ،

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ، وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِینَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ أُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿ حشر / 19 ﴾
ای كسانی كه ایمان آورده‏اید از خدا پروا دارید و هر كسی باید بنگرد كه برای فردا[ی خود] از پیش چه فرستاده است و [باز] از خدا بترسید در حقیقت‏خدا به آنچه می‏كنید آگاه است و چون كسانی مباشید كه خدا را فراموش كردند و او [نیز] آنان را دچار خودفراموشی كرد آنان همان نافرمانانند.

ذَلِكَ الَّذِی یُبَشِّرُ اللَّهُ عِبَادَهُ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی وَمَن یَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَّزِدْ لَهُ فِیهَا حُسْنًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُورٌ ﴿ شوری / 23 ﴾
این همان [پاداشی] است كه خدا بندگان خود را كه ایمان آورده و كارهای شایسته كرده‏اند [بدان] مژده داده است بگو به ازای آن [رسالت] پاداشی از شما خواستار نیستم مگر دوستی در باره خویشاوندان و هر كس نیكی به جای آورد [و طاعتی اندوزد] برای او در ثواب آن خواهیم افزود قطعا خدا آمرزنده و قدرشناس است.

وَلَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْا فِی الْأَرْضِ وَلَكِن یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ مَّا یَشَاء إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِیرٌ بَصِیرٌ ﴿ شوری / 27 ﴾
و اگر خدا روزی را بر بندگانش فراخ گرداند مسلما در زمین سر به عصیان برمی‏دارند لیكن آنچه را بخواهد به اندازه‏ای [كه مصلحت است] فرو می‏فرستد به راستی كه او به [حال] بندگانش آگاه بیناست.


از آیه آخر یاد این روایت افتادم که پیامبر صلی الله علیه و آله از قول خدای سبحان فرمود :
لِیَحذَرَ عَبدی الَّذی یَستَبطِئ رِزقی اَن اَغضَبَ فَاَفتَحَ عَلَیهِ باباً مِنَ الدُّنیا
آن بنده ام که مرا در روزی دادن کند میشمارد ، بترسد از اینکه بر او خشم گیرم و دری از دنیا برویش باز کنم.

بحار ج81 ص195

در پایان دو فراز از دعای 45 صحیفه مظلومه! سجادیه ( دعای وداع با ماه مبارك از زبان سیدالساجدین علیه السلام )
... السلام علیك یا اكرم مصحوب من الاوقات و یا خیر شهر فی الایام و الساعات ... السلام علیك كم من سوء صرف بك عنا و كم من خیر افیض بك علینا ...
... سلام بر تو ای كریمترین همنشین از بین اوقات و ای بهترین ماه در روزها و ساعات ... سلام بر تو كه چه بدیها كه به سبب تو از ما دفع گشته و چه خوبیها كه از بركت تو به سویمان سرازیر شده ...

یک نکته پیرامون قرآن :

امام صادق علیه السلام ، فرمود :
هركس قرآن بخواند و نسبت به خدا خاضع نباشد و قلبش رقت پیدا نكند و در سر ضمیر گرفتار اندوه و بیم نشود، عظمت شأن خدای متعال را سبك شمرده است پس بنگر كه چگونه كتاب خدا و منشور ولایت خود را میخوانی و چگونه اوامر و نواهی او را اجابت میكنی و از حدود او فرمان میبری در آنجا كه با وعده و وعید او روبرو می شوی درنگ كن و در مثلها و پندهای آن بیندیش...

بحار الأنوار، ج 85، ص43

لینکهای امروز :

عکس : دکتر حسابی در ساعات آخر عمر ( ز گهواره تا گور ... )

عکس : شنای خانم های مصری با شوهرهایشان در آب های مدیترانه!

عکس رایج پیامبر یا عکس یک جوان تونسی در 100 سال قبل ؟

عکس : این شما رو یاد کی میندازه ؟ منو یاد سلمان رشدی !!!

محققان ایرانی به فن آوری پیش بینی زلزله دست یافتند

لاریجانی: آمریکا حمله کند اسرائیل را روی ویلچر می نشانیم !

مدیر کل دفتر شهردار تهران و استخدام 3000 برادر افغان !

واکنش آیت الله مکارم شیرازی به فتوای حرام بودن ذبیحه شیعیان

از این پس خودپردازها تا سقف 1 میلیون می پردازند !

   


نظرات()   
جمعه 6 مهر 1386  04:09 ق.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: شریعت ،

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًی لِّلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَی وَالْفُرْقَانِ ... ﴿ بقره / 185 ﴾
ماه رمضان [همان ماه] است كه در آن قرآن فرو فرستاده شده است [كتابی ] كه مردم را راهبر و [متضمن] دلایل آشكار هدایت و [میزان] تشخیص حق از باطل است.

وَالْكِتَابِ الْمُبِینِ ، إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُّبَارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنذِرِینَ ، فِیهَا یُفْرَقُ كُلُّ أَمْرٍ حَكِیمٍ ﴿ دخان / 2-4 ﴾
سوگند به كتاب روشنگر ، [كه] ما آن را در شبی فرخنده نازل كردیم [زیرا] كه ما هشداردهنده بودیم ، در آن [شب] هر [گونه] كاری [به نحوی] استوار فیصله می‏یابد.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ، إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ، وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ، لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ، تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ، سَلَامٌ هِیَ حَتَّی مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿ سوره قدر ﴾
به نام خداوند رحمتگر مهربان ، ما [قرآن را] در شب قدر نازل كردیم ، و از شب قدر چه آگاهت كرد ، شب قدر از هزار ماه ارجمندتر است ، آن [شب] فرشتگان و روح به فرمان پروردگارشان برای هر كاری [كه مقرر شده است] فرود آیند ، [آن شب] تا دم صبح صلح و سلام است.


بنا به امر دوستان و برای توجه و آمادگی بیشتر برای درک شب قدر ، با توجه به تفاسیر ، کمی در باب شب قدر ، به آیات فوق میپردازیم.

از آیات فوق نتیجه میگیریم : قرآن در ماه رمضان نازل شده و قرآن در لیلة القدر نازل شده ، لذا لیلة القدر در ماه رمضانه.

در روایات متعددی كه از طرق اهل بیت علیهم السلام رسیده است بیشتر روی شب 23 تكیه شده (طبق روایتی : اندازه دادن به مقدرات در 19 ، و تحكیم آن در 21 ، و امضاء در 23) ، در حالی كه روایات اهل سنت بیشتر روی شب 27 دور می زند.

(اگر شب قدر را طبق قرآن و روایات شب معینی بدانیم ، مثلا 23 ، خب شب 23 رمضان در نقاط مختلف زمین متفاوت است ، لذا برخی مفسرین مثل آقای مکارم در تفسیر نمونه ، طول شب قدر را 24 ساعت دانسته!)

از كلمه «یفرق» در آیه 4 دخان و «تنزل» در سوره قدر به خاطر مضارع بودن ، استمرار نتیجه میشود و همانطور که در روایات هم داریم ، هر سال شب قدر هست.

مشهور اینستکه در این شب قرآن نزول دفعی داشته (بر قلب نبی یا بیت المعمور) و نزول تدریجی آن طی 23 سال بوده.

میفرماید : تو چه می دانی شب قدر چیست ؟ (كنایه از جلالت و عظمت درک نشدنی شب قدر)
بلافاصله می گوید : شب قدر شبی است كه از هزار ماه بهتر است.

می دانیم هزار ماه بیش از 83 سال است ، به راستی چه شب با عظمتی است كه به اندازه یك عمر طولانی پر بركت ارزش دارد.

اما چرا اینقدر مهم است ؟ غیر از نزول قرآن ، شاید یک وجهش همان دلیلی باشد که در آیه 4 دخان در بالا ذکر شد :

در آن شب « هر امری » بر طبق حكمت خداوند تنظیم و تعیین می گردد.

یکی از ویژگیهای این شب نزول ملائکه است بر زمین ، اما بر چه کسی ؟ شاید برخی مفسرین کج اندیش با نادیده گرفتن روایات نبی صلی الله علیه و آله بگویند : «ملایک بر مومنان و ... منظور آرامش است و ...»

اما در مورد «من کل امر» چه دلیل قانع کننده ای دارند ؟

امام محمد باقر علیه السلام فرمود : ای گروه شیعه: با سوره «انا انزلناه» (با اهل سنت) مخاصمه و مباحثه كنید تا پیروز شوید ، به خدا كه آن سوره پس از پیغمبر حجت خدای تبارك و تعالی است بر مردم و آن سوره سرور دین شماست ....

ای گروه شیعه با آیات «حم و الكتاب المبین انا انزلناه فی لیلة مباركة انا كنا منذرین» مخاصمه كنید ، زیرا این آیات مخصوص والیان امر امامت است بعد از پیغمبر صلی الله علیه و آله.

(اصول کافی ج1 باب شأْن إِنّا أَنْزَلْنَاهُ)

در آیه آخر هم میفرماید که آن شب توام با سلامتی ست و در شب قدر باب عذاب خدا‍ بسته است ، به این معنا كه عذابی جدید نفرستد و لازمه اش آن است كه طبعا در آن شب كید شیطان ها هم موثر واقع نشود ، كه در از روایات به این معانی اشاره شده.

حتی در برخی روایات هم آمده که هوا در صبح آن شب معتدل است ، خلاصه ظاهرا end سلامته از لحاظ معنوی و مادی!

خلاصه اینکه خیلی شب مهمیه ، هنگامی كه راوی اصرار كرد كدام یك از این دو شب (21و23) است و گفت : اگر من نتوانم هر دو شب را عبادت كنم كدام یك را انتخاب نمایم ؟!

امام صادق علیه السلام تعیین نفرمود و افزودند : « ما ایسر لیلتین فیما تطلب : چه آسان است دو شب برای آنچه می خواهی!»

و از همین کلام اهمیت و ارزش شب قدر برای هر متفکری روشن میشود.

یک نکته پیرامون قرآن :

حضرت علی، علیه السّلام، فرمود :
هركس به تلاوت قرآن انس گیرد، جدائی برادران، او را به وحشت نمی‏اندازد.

غرر الحكم، ح 1128لینکهای امروز :

تکذیب منع شرعی مقام معظم رهبری برای فاطمه رجبی

در جلسه هیئت دولت به تصویب رسید : ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی و ابلاغات مربوطه به ناجا ظرف 3 ماه

تحولات دانشگاه کلمبیا از نگاه احمدی نژاد: لذت بردم!

مشکل ترافیک سایت کلمبیا بخاطر احمدی نژاد

یانگوم بدعوت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ایران می آید

انواع نرمشهای کششی و قدرتی و ... همراه با تصویر

حزب آزادی اتریش خواستار حق بیشتر برای مردان شد !!!

مرگ رئیس فرقه ضاله بهاییت در حیفا (ایشون 2 مقام داشتن هم نیابت امام عصر و هم مقام پیامبری !!!)

آیت الله سبحانی : پذیرش قطعنامه درست بود

رمز گشایی از آیات الهی در 64 صفحه ! ( البته من پیشاپیش رمزشو بهتون میگم : A2ef7c9RRmp )

فاکس نیوز: زنان ایرانی نمی توانند حتی تلویزیون تماشا کنند!

«بن باز» در قبر لرزید : استفاده از مبایل دارای بلوتوث حرام است !!!

کتابی که اثبات میکند «ابوبکر» مصاحب پیامبر در غار نبوده : (طرح جلد عربی) (طرح جلد فارسی) (متن کامل)

   


نظرات()   
یکشنبه 1 مهر 1386  07:09 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1386 08:09 ق.ظ
نوع مطلب: شریعت ،

مَن كَانَ یُرِیدُ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا وَزِینَتَهَا نُوَفِّ إِلَیْهِمْ أَعْمَالَهُمْ فِیهَا وَهُمْ فِیهَا لاَ یُبْخَسُونَ ، أُوْلَئِكَ الَّذِینَ لَیْسَ لَهُمْ فِی الآخِرَةِ إِلاَّ النَّارُ وَحَبِطَ مَا صَنَعُواْ فِیهَا وَبَاطِلٌ مَّا كَانُواْ یَعْمَلُونَ ﴿ هود / 16 ﴾
كسانی كه زندگی دنیا و زیور آن را بخواهند [و آن را هدف خود قرار دهند جزای] كارهایشان را در آنجا به طور كامل به آنان می‏دهیم و به آنان در آنجا كم داده نخواهد شد ، اینان كسانی هستند كه در آخرت جز آتش برایشان نخواهد بود و آنچه در آنجا كرده‏اند به هدر رفته و آنچه انجام می‏داده‏اند باطل گردیده است.

وَمَا أَكْثَرُ النَّاسِ وَلَوْ حَرَصْتَ بِمُؤْمِنِینَ ... وَمَا یُؤْمِنُ أَكْثَرُهُمْ بِاللّهِ إِلاَّ وَهُم مُّشْرِكُونَ ﴿ یوسف / 103و106 ﴾
و بیشتر مردم هر چند آرزومند باشی ایمان‏آورنده نیستند ... و بیشترشان به خدا ایمان نمی‏آورند جز اینكه [با او چیزی را] شریك می‏گیرند.

وَفِی الأَرْضِ قِطَعٌ مُّتَجَاوِرَاتٌ وَجَنَّاتٌ مِّنْ أَعْنَابٍ وَزَرْعٌ وَنَخِیلٌ صِنْوَانٌ وَغَیْرُ صِنْوَانٍ یُسْقَی بِمَاء وَاحِدٍ وَنُفَضِّلُ بَعْضَهَا عَلَی بَعْضٍ فِی الأُكُلِ إِنَّ فِی ذَلِكَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿ رعد / 4 ﴾
و در زمین قطعاتی است كنار هم و باغهایی از انگور و كشتزارها و درختان خرما چه از یك ریشه و چه از غیر یك ریشه كه با یك آب سیراب می‏گردند و [با این همه] برخی از آنها را در میوه [از حیث مزه و نوع و كیفیت] بر برخی دیگر برتری می‏دهیم بی گمان در این [امر نیز] برای مردمی كه تعقل می‏كنند دلایل [روشنی] است.

وَقَدْ مَكَرُواْ مَكْرَهُمْ وَعِندَ اللّهِ مَكْرُهُمْ وَإِن كَانَ مَكْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ ، فَلاَ تَحْسَبَنَّ اللّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللّهَ عَزِیزٌ ذُو انْتِقَامٍ ﴿ ابراهیم / 47 ﴾
و به یقین آنان نیرنگ خود را به كار بردند و [جزای] مكرشان با خداست هر چند از مكرشان كوهها از جای كنده می‏شد ، پس مپندار كه خدا وعده خود را به پیامبرانش خلاف می‏كند كه خدا شكست‏ناپذیر انتقام‏گیرنده است.

الَّذِینَ جَعَلُوا الْقُرْآنَ عِضِینَ ، فَوَرَبِّكَ لَنَسْأَلَنَّهُمْ أَجْمَعِیْنَ ، عَمَّا كَانُوا یَعْمَلُونَ ، فَاصْدَعْ بِمَا تُؤْمَرُ وَأَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِكِینَ ، إِنَّا كَفَیْنَاكَ الْمُسْتَهْزِئِینَ ، الَّذِینَ یَجْعَلُونَ مَعَ اللّهِ إِلهًا آخَرَ فَسَوْفَ یَعْمَلُونَ ﴿ حجر / 91-96 ﴾
همانان كه قرآن را جزء جزء كردند [به برخی از آن عمل كردند و بعضی را رها نمودند] ، پس سوگند به پروردگارت كه از همه آنان خواهیم پرسید ، از آنچه انجام می‏دادند ، پس آنچه را بدان ماموری آشكار كن و از مشركان روی برتاب ، كه ما [شر] ریشخندگران را از تو برطرف خواهیم كرد ، همانان كه با خدا معبودی دیگر قرار می‏دهند پس به زودی [حقیقت را] خواهند دانست.

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ ، إِنَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَی الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَلَی رَبِّهِمْ یَتَوَكَّلُونَ ، إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَی الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِینَ هُم بِهِ مُشْرِكُونَ ﴿ نحل / 98-100﴾
پس چون قرآن می‏خوانی از شیطان مطرود به خدا پناه بر ، چرا كه او را بر كسانی كه ایمان آورده‏اند و بر پروردگارشان توكل می‏كنند تسلطی نیست ، تسلط او فقط بر كسانی است كه وی را به سرپرستی برمی‏گیرند و بر كسانی كه آنها به او [=خدا] شرك می‏ورزند.

وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا ، وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِینَ وَلاَ یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إَلاَّ خَسَارًا ﴿ اسراء / 81 و 82 ﴾
و بگو حق آمد و باطل نابود شد آری باطل همواره نابودشدنی است ، و ما آنچه را برای مؤمنان مایه درمان و رحمت است از قرآن نازل می‏كنیم و[لی] ستمگران را جز زیان نمی‏افزاید.

قُلْ إِنَّمَا أَنَا بَشَرٌ مِّثْلُكُمْ یُوحَی إِلَیَّ أَنَّمَا إِلَهُكُمْ إِلَهٌ وَاحِدٌ فَمَن كَانَ یَرْجُو لِقَاء رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا یُشْرِكْ بِعِبَادَةِ رَبِّهِ أَحَدًا ﴿ کهف / 110 ﴾
بگو من هم مثل شما بشری هستم [ولی] به من وحی می‏شود كه خدای شما خدایی یگانه است پس هر كس به لقای پروردگار خود امید دارد باید به كار شایسته بپردازد و هیچ كس را در پرستش پروردگارش شریك نسازد.

قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ﴿ طه / 25 ﴾
[موسی با دعا به خدا ] گفت پروردگارا سینه‏ام را وسعت ببخش.

یک نکته پیرامون قرآن :

آیت اللَّه بهاء الدّینی می‏فرمود :
آن چه مسلّم است، این است كه بدون تكامل نفوس بشری، بدون تزكیه و تهذیب نفوس، بدون ایمان واقعی و بدون هدایت و تقوا، فهم قرآن محال است.
كسی گمان نكند ما می‏توانیم بدون حركت تكاملی، علماً و عملاً قرآن را بفهمیم، این محال است. اگر كسی می‏خواهد با كتاب و معانی آن آشنا شود، احتیاج به تكامل دارد.
حضرت صادق، علیه السّلام، به ابوحنیفه فرمود : خداوند حتّی فهم یك حرف از كتابش را به تو عطا نكرده است.
این یك واقعیّت است. چون ابوحنیفه حركت كمالی و تقوا نداشت و بدون تقوا، فهم كتاب، محال است.

نردبان آسمان، ص 45

لینکهای امروز :

کدیور و حقوق بشر!

دفتر بازتاب پلمپ شد

تصاویر منتشر نشده از دفاع مقدس

تصویر بیست و پنج نوع جانور عجیب و غریب دنیا (لاتین)

تو هم با این چشم شورت! (چشم زخم یا همان چشم بد در اسلام)

آیت‌الله‌ مکارم شیرازی : اگر مسلمانان سه چیز نداشتند دنیا را فتح می کردند ...

‌مرکز آمار ایران اعلام کرد : 22 درصد خانوارهای ایرانی رایانه و 12 درصد اینترنت دارند

چه کسانی بیشتر از همه منتظر امام زمانند ؟ محمد بن حسن = 262 ، ایران = 262 !!!

بلند شو یه خورده استراحت كن، دوباره بخواب پسرم! (شوخی‌های جبهه بمناسبت هفته دفاع مقدس از نشریه گل آقا)

   


نظرات()   

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic